Jak zadbać o szyberdach?

porady

Szyberdach to przydatny element wyposażenia samochodu, który ułatwia cyrkulację powietrza w kabinie, a także świetnie działa na zaparowane szyby. Jednak jego konserwacja powinna być systematyczna, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Przed okresem zimowym naszemu szyberdachowi należy się chwila uwagi. Przede wszystkim należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Nie jest to jednak takie proste, nie wystarczy przetrzeć szybę, ale zadbać o to, aby w zakamarkach uszczelek i przylegających do siebie elementów nie zalegały resztki np. liści, czy pyłu. Brud utrudnia bowiem działanie systemu odprowadzania wody, a zatkane kanaliki sprzyjają powstawaniu korozji.

Uszczelki szyberdachu to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji, stąd warto o nie systematycznie dbać. Jak to robić? Wystarczy od czasu do czasu zabezpieczać je odpowiednimi specyfikami – nigdy tłustym smarem, ale sylikonem.

Konserwowane powinny być także mechanizmy otwierania. Pierwszym niepożądanym efektem, z którym możemy się zetknąć, jest opór przy otwieraniu i zamykaniu. Należy wówczas natychmiast usunąć brud, jak również nasmarować prowadnice preparatem smarującym, który nie pozostawia lepkiej warstwy.

Bieżąca konserwacja szyberdachu nie należy do najtrudniejszych i najdroższych, kluczowa jest tu systematyczność, dzięki której można cieszyć się tym rozwiązaniem przez długie lata bez większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *