Jak zadbać o szyberdach?

porady

Szyberdach to przydatny element wyposażenia samochodu, który ułatwia cyrkulację powietrza w kabinie, a także świetnie działa na zaparowane szyby. Jednak jego konserwacja powinna być systematyczna, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Przed okresem zimowym naszemu szyberdachowi należy się chwila uwagi. Przede wszystkim należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Nie jest to jednak takie proste, nie wystarczy przetrzeć szybę, ale zadbać o to, aby w zakamarkach uszczelek i przylegających do siebie elementów nie zalegały resztki np. liści, czy pyłu. Brud utrudnia bowiem działanie systemu odprowadzania wody, a zatkane kanaliki sprzyjają powstawaniu korozji.

Uszczelki szyberdachu to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji, stąd warto o nie systematycznie dbać. Jak to robić? Wystarczy od czasu do czasu zabezpieczać je odpowiednimi specyfikami – nigdy tłustym smarem, ale sylikonem.

Konserwowane powinny być także mechanizmy otwierania. Pierwszym niepożądanym efektem, z którym możemy się zetknąć, jest opór przy otwieraniu i zamykaniu. Należy wówczas natychmiast usunąć brud, jak również nasmarować prowadnice preparatem smarującym, który nie pozostawia lepkiej warstwy.

Bieżąca konserwacja szyberdachu nie należy do najtrudniejszych i najdroższych, kluczowa jest tu systematyczność, dzięki której można cieszyć się tym rozwiązaniem przez długie lata bez większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *